Akademia emocji cz. 3.

Akademia emocji cz. 3.

, Brak komentarzy

O tym jak ważne i cenne są wszystkie emocje i dlaczego nie dzielimy ich na dobre i złe przeczytaj we wstępie do Akademii Emocji, który znajdziesz TUTAJ.

CZYM JEST STRACH? Kolejną emocją, po ZŁOŚCI (o której pisałam w Akademii Emocji cz. 2 Złość) którą najchętniej wykreślilibyśmy ze swojego języka i sprawili żeby zniknęła. Kto lubi się bać? NIKT. No chyba, że oglądając horror we własnym łóżku, pod ciepłym kocem. A i to nie zawsze.

DO CZEGO SŁUŻY? Informuje nas, że pojawia się jakieś niebezpieczeństwo i daje impuls do walki, ucieczki albo udawania trupa. Chroni nas przed niebezpieczeństwem. Gdyby go nie było, weszlibyśmy do klatki z lewem i po nas.

JAK SIĘ OBJAWIA? Podobnie jak przy złości zostają wyłączone wyższe funkcje mózgu takie jak analizowanie, rozpoznawanie szczegółów, myślenie abstrakcyjne itd. Krew odpływa do kończyn. Serce zaczyna szybciej bić. Pocą się dłonie. Czasem mamy biegunkę lub mdłości (organizm chce się oczyścić na wypadek zranienia-łatwiej wtedy o gojenie?) Później pojawia się drżenie, które służy odreagowaniu stresu.

KIEDY GO ODCZUWAMY? Kiedy dzieje się coś, co zagraża naszemu życiu lub zdrowiu. Niektórzy oddzielają strach od lęku. Strach jest wtedy, kiedy pojawia się realne zagrożenie np. lew, lęk wtedy, kiedy go nie ma. Nic nam nie grozi, a pomimo to boimy się. Im dłużej pracuję, tym mniej mam ochotę to dzielić. Lęk pojawia się wtedy, kiedy, coś nam grozi w sferze psychicznej. Nie zawsze jesteśmy tego świadomi.

Czego może chcieć od Nas strach dowiesz się z wpisu na blogu Katarzyny Kopczak. Kliknij w ten link, dokończ lekturę wpisu o złości napisz komentarz;

Dodaj nowy komentarz